Spotkanie ze Strażakiem

Dnia 09.11 w naszej szkole gościł strażak sekcyjny Łukasz Chwałkowski, pracujący w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu, będący jednocześnie członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Zbąszyniu.

Na spotkanie przybyli uczniowie zainteresowani pracą w Państwowej Straży Pożarnej. Sekcyjny Chwałkowski przedstawił nam trzy metody wstąpienia w szeregi strażaków zawodowych.

 Najtrudniejszym sposobem jest ukończenie pięcioletniej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, która  jest jednocześnie jednostką organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej.

Niewiele łatwiejszym rozwiązaniem jest ukończenie Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej. Nauka w takiej szkole jest możliwa w Poznaniu, Krakowie i Częstochowie, okres trwania wynosi 2 lata, które są wliczone w staż pracy strażaka zawodowego. Po ukończeniu SA PSP absolwenci rozpoczynają pracę w Państwowej Straży Pożarnej ze stopniem młodszego aspiranta.

Najpopularniejszą metodą zdobycia zawodu strażaka jest wstąpienie do jednostki z tzw. wolnego naboru. Niestety taka możliwość nie występuje często.

Uczniowie dowiedzieli się jak ważną rolę pełnią jednostki OSP. Najczęściej to właśnie one niosą pierwszą pomoc na miejscu zdarzenia. Doskonałym wzorcem jest jednostka w Zbąszyniu, która dzięki profesjonalnemu wyposażeniu i doskonałym wyszkoleniu ratowników dorównuje jednostkom Państwowych Straży Pożarnych.
Dziękujemy panu Chwałkowskiemu za poświęcenie prywatnego czasu na spotkanie z uczniami ze swojego dawnego LO! 

Write a comment

Comments: 0